Chemex to ikona designu. Poznaj jego projektanta
Miłośnicy kawy uważają, że napary z chemexu są niepowtarzalne w swoim smaku. To funkcjonalne i eleganckie urządzenie służy nie tylko do przygotowania ciepłych napojów, lecz także traktowane jest jako ozdoba na kuchennych półkach. Przyrząd stał się ikoną współczesnego designu przemysłowego – jeden z jego egzemplarzy to eksponat w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Kto odpowiada za projekt tego kultowego gadżetu?
Historia powstania chemexu
Przyrząd został zaprojektowany przez Petera Schlumbohma – niemieckiego chemika i wynalazcę, który żył w Nowym Jorku, gdzie sprowadziły go marzenia o sukcesie finansowym. W pracy zawodowej zajmował się tworzeniem przedmiotów użytkowych, interesowały go przede wszystkim urządzenia chłodzące i naczynia próżniowe. Równolegle prowadził także działalność badawczą.
Schlumbohm opatentował kilkanaście przyrządów, które ułatwiały codzienne życie, lecz dopiero projekt chemexu przyniósł mu sławę w latach 40. XX wieku. Początkowo chciał sprzedać patent na urządzenie, jednak ostatecznie zdecydował się na założenie własnej fabryki i rozpoczął samodzielną produkcję w firmie Chemex Corporation. Produktem od razu zainteresowały się największe sklepy towarowe w Stanach, a dzięki temu przyrząd zdobył popularność i stał się podstawowym elementem wyposażenia kuchni w amerykańskich domach.
Sukces chemexu w świecie sztuki
Budowa chemexu została skrupulatnie przemyślana przez projektanta. Schlumbohm zainspirował się wzornictwem new kitchen. Twórcy, należący do tego nurtu, porównywali kuchnię do laboratorium chemicznego. Z tego względu naczynie przypomina kolbę laboratoryjną o charakterystycznym kształcie proporcjonalnej klepsydry. W projekcie chemexu zauważalne są także wpływy estetyki Bauhausu.
Wynalazcy udało się połączyć nietuzinkową formę z funkcjonalnością. Zaparzacz zdobył uznanie krytyków sztuki i szybko znalazł się w stałych kolekcjach muzeów, a Illinois Institute of Technology umieścił go na liście stu najlepiej zaprojektowanych rzeczy użytkowych w historii współczesnej. Wynalazek Schlumbohma zaznaczył swoją obecność także w świecie popkultury. Sceny parzenia kawy za pomocą chemexu pojawiają się w filmach „Pozdrowienia z Rosji” i „Dziecko Rosemary” oraz w serialu „Mad Men”.