Wczytuję dane...

3 najczęstsze błędy początkujących baristów

Najczęstsze błędy początkujących baristów świadczą o tym, że opanowanie sztuki parzenia kawy nie jest proste. Przygotowywanie naparu wymaga uważności, kontrolowania najważniejszych czynników wpływających na smak napoju oraz dokładnego stosowania się do sprawdzonych przepisów. Poniżej wymieniamy trzy błędy, które przyczyniają się do tego, że początkujący barista nie jest w stanie zaparzyć idealnego espresso w ekspresie kolbowym. 

Błędy podczas ubijania kawy w kolbie

Początkujący barista potrzebuje czasu na nabranie wprawy w prawidłowym ubijaniu kawy w kolbie. Na początku najczęstszym błędem jest zbyt lekkie dociskanie zmielonych ziaren tamperem. Wskutek tego część kawy pozostaje na krawędzi filtra, co skutkuje tym, że gotowy napój ma posmak spalonego” naparu. Niektórym zdarza się również używanie za dużej ilości siły w ubijanie kawy, co powoduje przedwczesne wyciśnięcie olejków aromatycznych z ziaren. W efekcie powstaje napar pozbawiony aromatu i głębokiego bukietu smakowego. 

Niepoprawne mielenie ziaren

Dobry barista powinien wiedzieć, jak dostosować stopień zmielenia ziaren do sposobu przygotowywania naparu. Aby zaparzyć kremowe, gęste i intensywne espresso w ekspresie kolbowym, kawa musi mieć miłą w dotyku oraz delikatną konsystencję, która nie może przypominać pudru. Ziarenka powinny być wyczuwalne pod palcami. Kawa zmielona za miałko nadmiernie wydłuży czas parzenia. Z kolei zbyt duża grubość ziaren nie pozwoli na wytworzenie się odpowiedniego ciśnienia wody i spowoduje jej nierówne przenikanie przez proszek. W rezultacie barista otrzymuje wodnisty, słaby i kwaśny napój, który niczym nie przypomina włoskiego espresso. 

Niekontrolowanie temperatury wody przepływającej przez kolbę

Na ostateczny smak espresso wpływa również temperatura wody, która przepływa przez kolbę. Za jej standardową wartość uznaje się 94 stopnie, z możliwością obniżenia do 88 stopni pod koniec procesu parzenia. Wysoka temperatura sprzyja rozpuszczalności składników kawy, co podbija jej smak i sprawia, że napar jest bardziej skoncentrowany. Jednak należy unikać wrzątku, który niszczy najlepsze nuty smakowe i powoduje, że napój staje się gorzki. Z kolei przygotowywanie espresso w chłodniejszej wodzie nie ma sensu, ponieważ kawa nie zaparzy się do końca. W takim napoju dominuje smak kwasowości i nie da się w nim wyczuć żadnej innej nuty. 

Pozostałe tajniki parzenia kawy poznasz w prowadzonej przez naszą firmę szkole baristów. Na organizowanych przez nas teoretyczno-praktycznych kursach wykwalifikowani trenerzy zapoznają uczestników ze szczegółami obsługi ekspresów kolbowych, automatycznych i przelewowych. Kursanci zapoznają się także z alternatywnymi metodami parzenia kawy oraz biorą udział w warsztatach latte art. Po zakończeniu wszystkich zajęć podchodzą do egzaminu, w trakcie którego sprawdzane są ich umiejętności. Uzyskanie pozytywnego wyniku końcowego jest równoznaczne z uzyskaniem certyfikatu, dzięki któremu znacznie łatwiej dostać pracę na stanowisku baristy.