Wczytuję dane...

Jak dbać o profesjonalny ekspres do kawy?

Profesjonalny ekspres do kawy wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Składa się na nią zarówno systematyczne czyszczenie i odkamienianie przez użytkowników, jak i okresowe przeglądy w serwisie. W poniższym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób myć poszczególne części urządzenia oraz wymieniamy polecane środki czyszczące. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek unikniesz awarii ekspresu i będziesz cieszyć się pysznym smakiem kawy przez długi czas.  

Czyszczenie profesjonalnego ekspresu do kawy

Jeśli posiadasz profesjonalny ekspres do kawy w domu, powinieneś czyścić go co najmniej raz w tygodniu. Używaj do tego preparatów zalecanych przez producenta Twojego sprzętu. Najczęściej są to tabletki czyszczące, które zawierają skoncentrowane substancje czynne, dzięki czemu dokładnie usuwają zanieczyszczenia ze wszystkich trudno dostępnych zakamarków urządzenia. 

Pamiętaj o tym, że obwody systemu do spieniania mleka powinny zostać przepłukane po każdym zaparzeniu kawy białej w ekspresie. Zapobiega to kwaśnieniu płynu i namnażaniu się chorobotwórczych bakterii wewnątrz przewodów. Warto raz dziennie zastosować specjalny środek czyszczący do grupy mlecznej, czyli płyn usuwający wewnętrzne i zewnętrzne pozostałości. Takie preparaty mają też właściwości hamujące rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Każdego dnia musisz opróżniać także tackę ociekową i pojemnik na fusy!

Odkamieniacza należy użyć wtedy, gdy kontrolka na urządzeniu poinformuje Cię o tym, że znajduje się w nim nadmiar osadu. Większość nowoczesnych ekspresów posiada taką funkcję, co ułatwia prawidłową pielęgnację sprzętu. 

Samodzielna konserwacja profesjonalnego ekspresu do kawy

Profesjonalny ekspres do kawy powinien być systematycznie poddawany przeglądowi i konserwacji w autoryzowanym serwisie. Sprzęt należy oddać w ręce specjalistów minimum raz na pół roku, choć zależy to od częstotliwości korzystania z maszyny. Warto również samodzielnie kontrolować stan techniczny ekspresu, czyli sprawdzać, czy nie pojawiły się na nim przebarwienia, smugi wskazujące na nieszczelność bądź uszkodzenia przewodu elektrycznego. Im szybciej zauważysz zużycie jednego z komponentów, tym większa szansa na sprawną i tanią naprawę urządzenia.