Wczytuję dane...

Parzenie kawy w kawiarce. O czym musisz wiedzieć?

Parzenie kawy w kawiarce to jedna z metod alternatywnych, która szybko zdobyła popularność. Przy użyciu tych dwuczęściowych czajniczków można zaparzyć kawę, która przypomina swoim smakiem prawdziwe włoskie espresso. Jeśli do tej pory nie udało Ci się przyrządzić wystarczająco esencjonalnego naparu w Twojej kawiarce, przeczytaj nasz wpis – poniżej znajdziesz porady baristów, dzięki którym uda Ci się to zmienić. 

Mielenie kawy przed parzeniem w kawiarce

Do parzenia kawy w kawiarce najlepiej używać świeżo palonych ziaren. Trzeba zmielić je w młynku tuż przed rozpoczęciem przygotowywania naparu. Nie warto kupować zmielonej kawy, ponieważ szybko straci ona swój aromat i inne właściwości. W rezultacie nawet jeśli zastosujesz się do pozostałych zasad parzenia kawy, jej smak wciąż nie będzie satysfakcjonujący. 

Znanym wśród baristów trikiem jest odmierzenie odpowiedniej porcji ziaren przed umieszczeniem ich w młynku. Nie potrzebujesz do tego dodatkowych przyrządów. Po prostu wsyp niezmieloną kawę do sitka kawiarki. Nie zapomnij o tym, że ziarna należy rozdrobnić w taki sposób, aby przypominały drobny cukier. Nie wolno dopuścić do zbyt drobnego zmielenia. Kawa przypominająca sproszkowane kakao wydłuży czas ekstrakcji lub zatka sitko kawiarki. 

Właściwe parzenie kawy w kawiarce

Gdy zmielona kawa znajduje się już w sitku, wlej przefiltrowaną i przegotowaną gorącą wodę do dolnej części kawiarki. Ciecz powinna sięgać do wysokości zaworu ciśnieniowego. Gdy nalejesz jej mniej lub więcej, napar nabierze goryczy, a jego smak będzie niepełnyNastępnie skręć kawiarkę i ustaw ją na elemencie grzewczym. Pozostaw otwarte wieczko, aby obserwować proces. Zamknij je dopiero wtedy, gdy zauważysz, że kawa zacznie napływać do górnego naczynia. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do bulgotania. Jeśli nie chcesz uzyskać przeparzonego naparu, odrobina wody powinna pozostać w dolnej części naczyniaPoznanie odpowiedniego czasu parzenia kawy w kawiarce wymaga kilku prób. Eksperymentuj, aż poznasz najlepszy sposób na przygotowanie Twojego ulubionego napoju.